kaza ve kaderi inkar edene cevap/ zeynep 1. bölü

Ne güzel bir gün Allah’ım ! Beni yine uyandırdığın için teşekkür ederim.

Güneş huzmeleri yine gül kurusu perdelerimin arasından sızıp odamı ısıtıyor, aydınlatıyor bu görüntüyü çok seviyorum ve yatağımdan kalkmadan en az beş dakika izliyorum. Sonra kalkıp perdelerimi açıp balkona çıkıyorum. Önce gökyüzüne bakıyorum sonrada oradan oraya koşuşturan insanlara , biraz izleyip yatağımı topluyorum. Her sabah bunları yaparken içim yeniden huzurla doluyor ve yeni güne başlamanın heyecanı kaplıyor bedenimi. Aslında çoğu insan için bu rutinler sıkıcı olsa da , benim için ise şükür sebebi çünkü rutinlerimizi her gün düzenli yapabiliyorsak her şey yolunda demektir. İçimde kalktığımda, oturduğumda, yemek yediğimde, alışveriş yaptığımda neredeyse her an hissettiğim ama asla yormayan hatta beni daha huzurlu kılan şükür duygusuyla yaşıyorum. Başıma gelen her yeni güzel şeyin bu duygumdan sebep olduğunu düşünüyorum , çünkü Allah öyle diyor İbrahim süresi yedinci ayette ^Eğer şükrederseniz mutlaka nimetimi artırırım, eğer nankörlük ederseniz bilin ki azabım çok şiddetlidir^.

Ve Pembe çiçek kabartmalı yatak örtümü kapatırken beklediğim sesi duydum.

Kızım hadi kahvaltı hazır. Aşağı inerken burnuma gelen pişi kokusu (hamur kızartması) hızla masaya koşmama sebep oldu. Yıllardır her işimize yardımcı olan ailemizden sayılan Sümbül Teyzem yine döktürmüş.

Babam nerede diye bakınırken gazetesiyle balkondan içeri girdi. Dijitalleşen dünyada gazetesini internetten okumayan nadir insanlardandır canım babam .Artık oturalım kızım hadi açıktık derken babam masaya oturdu. Henüz annem sofraya gelmediği için kızım şu simitten uzat da sucuğun yağına banayım dedi .Bir süre bakıştıktan sonra yine kıyamıyorum, hadi hadi çabuk gelirler şimdi ,derken annem ve sümbül teyze de masadaki yerlerini alıyorlar.

Annemle günün planları hakkında konuşurken telefonum çaldı.

Efendim Aylin !

Geliyorum on dakikaya hazır mısın?

Hemen hazırlanıyorum canım

Masadan kalkıp abdest alıp hazırlanmaya başladım Her yıl okulun ilk günü liseden beri okula Aylin ile birlikte gideriz. Hem en yakın dostum hem çocukluk arkadaşım. Aynada son kez üstümü başımı kontrol ettikten sonra aşağı indim . O sırada kapı çaldı gelen Aylin’di. Annem Aylin’i içeri davet etti ama acelemiz olduğundan apar topar hemen çıktık. Otobüse bindikten sonra muhabbet ederek okula kadar geldik. Okulumu özlemişim gerçekten bahçesini, kantinini hocalarımı , önce kantine uğrayıp birer kahve aldık ders saatine kadar arkadaşlarla konuşarak tatilin nasıl geçtiğini konuştuk.

Masada otururken güzel giyimli, kumral, orta boylu bir kız gözüme ilişti, meraklı gözlerle çevresine bakıyordu yeni geldiğini ve sınıfını bulmakta güçlük çektiğini anladım. Yanına giderek merhaba yardımcı olayım dedim.

Ah evet çok iyi olur !

Bu arada ben Zeynep

Bende Sıla memnun oldum.

Sılayla birlikte sınıfını bulmak için araştırmaya başladık, aradığımızın sınıfın sonunda bizim sınıf olduğunu fark edince gülmeden edemedik. Yeni geldiği için yalnız bırakmamak adına Sılayla sohbet etmeye başladık.

Nereden geldin sılacım?

İzmir’den geldim babamın işleri için. İzmir’i seviyordum ve baya alışmıştım şimdi İstanbul’ a alışmak umarım kolay olur.

İstanbul’da yaşadıkça fark edeceksin burada yaşamak gerçekten çok güzel.

İnşaallah Zeyneb’cim

E sıla kaç kardeşsiniz diyerek elindeki krakerden ikram etti Aylin.

Bir tane erkek kardeşim var lisede okuyor.

Benimde bir kız kardeşim aıyy başımın tatlı belası

Yaa kız kardeş çok tatlı olur en yakın arkadaşın hep yanında .

Sorma çok tatlı tam yemelik.

Sıla ve Feyza’nın kardeş sohbetlerini dinlerken acaba benim bir kardeşim olsaydı nasıl olurdu diye düşünmeden edemedim

Derken beklediğim soruyu sordu Sıla

Zeynep senin kardeşin var mı?

Yok canım ama olmasını isterdim ,eminim annem ve babam da isterdi lakin ben altı yaşındayken bir trafik kazası geçirdik o kazadan sonra doktor anneme bir daha çocuk sahibi olamayacaksınız demiş. Kader işte olamamasında da vardır tabi ki bir hayır.

O an Sılanın hafif bir hüzün yaşadığını anlıyorum, ama sanki kafasını da kurcalayan bir şey var ve söylemekle söylememek arasında gidip geliyor.

Sıla sormak istediğin bir soru mu var?

Hayır aslında yok yani kardeşin olsaymış senin adına mutlu olurdum gerçekten ama kardeşinin olmayışının kaderle ne alakası var?

Anlamadım Sıla’cım biraz daha açık konuşur musun

Bak canım kader dediğin şey insan iradesidir. İnsan isterse yapar istemezse yapmaz bide elimizde olmadan yaşanan doğa olayları ve kazalar var tabi bunlarda evrenle ilgili olaylar zaten olayların olması yada olmaması için geçerli sebepler diyebiliriz. Allah’ın bunlarla ilgisi olmaz olamazda zaten faraza bak kitabı kaldırdım bıraktım sıraya kim yaptı bunu ben istedim yaptım istemesem yapmazdım.

Aylin ve ben pür dikkat Sılayı dinliyorduk zira ilk defa kaderi inkar eden biri kanlı canlı karşımda duruyordu. Ben branş olarak akait ve siyer çalışıyorum okul bittiğinde ehli sünnet itikadı için çalışmalarıma devam edeceğim. Hayatta ki amacım tüm insanların ehli sünnet itikadı üzere olup Peygamber Efendimizin yolundan sapmadan yaşamanın bizi Rabbimizin rızasına ulaştıracağını herkese anlatmak ve bu şekilde inanmalarını sağlamak .Aylin ise tefsire meraklı her ayetin iniş sebebini ve manasını bilmek istiyor. Sıla da tepkisiz kalmamız üzerine kızlar diye eliyle işaret etti. Tamam Sıla ben seni anladım bu konuyu seninle mutlaka konuşmak istiyorum ama ders saati geldi sınıfa geçelim şimdi. Sınıfa üçümüz beraber yürüdük, belli etmemeye çalışsam da Sılanın söylediklerinden etkilendim. Onun için neler yapabileceğimi nasıl bir yol izlemem gerektiğini düşünmeye başladım. Aylin ile birbirimizi çok iyi tanıdığımızdan ara ara göz göze geliyor nerden nasıl başlayarak bu kızı ehli sünnet itikadına çevireceğiz diye sessizce anlaşıyorduk.

Sınıfa geldikten sonra hocamız bu seneki müfredat dan ve kitaplarımızdan bahsetti ilk gün olduğu için de dersten erken çıktı. Bizde Aylin ile birlikte arkadaşlarla vedalaşıp okuldan çıktık. Otobüse bindikten sonra neyse ki boş yer bulup oturduk.

Zeynep Sıla’yla yarın mı konuşacaksın?

Bilemiyorum en uygun zamanı kollayacağım. Belki bize davet ederim böylelikle daha yakından tanışmış oluruz. Sahi Aylin işin yoksa gelsene bize güzel bir çay içeriz

Simitte alırsak gelirim

Tamam simitler benden.

Mahalleme geldikten sonra oturduğum caddenin köşesindeki fırına uğramak için o tarafa doğru yürüdük. Ahşap kapılı eski mimari yapısıyla çocukluğumdan beri çok severim muzaffer amcamın fırınını.

Merhabalar Muzaffer amcacım nasılsın?

OO Zeynep kızım, Aylin kızım hoş geldiniz. Siz nasılsınız ?

İyiyiz bizde okul dönüşü senin enfes simitlerinden alalım dedi Aylin.

Aylin kızım beş dakikaya çıkıyor akşam simidi

Sıcacık simitleri alıp eve geldik annem balkonda oturduğundan bizi görmüş direk kapıyı açtı.

Ellerimizi yıkayıp mutfağa geçip çayımızı demledik. Annemde ikindi kahvaltısı hazırladı hemen tepsiye. Çayımızı tepsimizi alıp balkon masasına geçtik. Bizim balkon giriş kattan biraz yüksekte olduğu için gelip geçen insanları rahatça görebiliyoruz. Balkondan görünen bu hareketlilik çok hoşuma gidiyor. Caddemiz ise yol boyu sıralı ağaçlarla dolu. Balkonumu ve evimi gerçekten çok seviyorum. Bir yandan çayımızı içiyor yemeğimizi yiyor bir yandan da hoş sohbet muhabbet ediyoruz.

Aaa balkon sefasından kaç saat geçmiş anlamamışım diyerek zengin kalkışı yapan Aylin’i uğurladıktan sonra masayı toplayıp odama çıktım.

Akait kitaplarımı bilgisayarımı ve not defterlerimi alıp kader konusuna çalışmaya başladım .İyi geceler demek için yanıma gelen annem ne çalıştığımı merak etti. Bende biraz Sıladan bahsettim annemde benim gibi bize davet et öyle konuş kızım dedi.

Tamam annecim öyle yaparım dedim ,saat epeyce geç olduğu için perdelerimi ve ışıklarımı kapatıp yattım.

Yine sabah oldu hamd olsun. Günlük işlerimi yine aynı huzurla yaptım ve aşağı indim. Babam ben bırakıyım istersen dedi ayakta bir şeyler atıştırıp evden çıktık. okula geldikten sonra kantinde kızların yanına geldim Aylin ve Sıla aynı masada oturuyordu.

Selam kızlar

Selam Zeynep

Ne habersiniz ?

İyidir bizde Sılayla bu seneki ders kitaplarını inceliyorduk.

Derse de on dakika kalmış yavaş yavaş geçelim mi ? Bu arada Sıla’cım yarın okuldan sonra bize gelir misin müsaitsen? Aylin de gelecek

Yarın okuldan sonra bir işim yok gelirim tabi.

Derslerden sonra kızlarla görüşüp ayrıldım. Sahil havasını ve yürümeyi özlediğim için yoldan bir kahve alıp sahile gittim. Hava o kadar güzel ki iki saat sahil boyu yürüdüm , düşündüm, çünkü yalnız başıma saatlerce yürümek kendimi en iyi terapi şeklim. Neredeyse eve yaklaştım kalan yol içinde bir taksiye atladım.

Ailecek güzel bir akşam yemeği yedik. Sümbül teyzem hünkar beğendi annem de mantılı yayla çorbası yapmış. Afiyetle yemeğimizi yiyip duamızı ettikten sonra çalışmak için yine odama çıktım.

Üzerinde çalıştığım bütün argümanları derleyip topladım. Yarın Sılayla konuşmak için kendimi çok hazır hissediyorum. Yürüyüş beni epeyce yormuş olacak ki kendimi direk uyku moduna aldım.

Sabah uyandığımda içimde garip bir heyecan vardı sanki üst düzey yöneticilere sunum yapacakmışım gibi içimden sürekli konuşmalarımı tekrar ediyorum. Okuldan sonra kızlarla eve geldik. Annemde bizim için çayın yanına güzel şeyler hazırlamış. Kızlarla balkona önce soframızı kurduk sonra sılaya evimizi gezdirdim.

Çok beğendim evinizi Zeynep sıcacık tam bir yuva, beyaz korkuluklu ahşap merdivene bayıldım hem şık hem kullanışlı bir ev harika.

Sağ olasın geçelim mi balkona artık böreklerimiz soğumasın.

Masada hepimiz yerlerimizi aldıktan sonra güncel şeylerden konuşmaya başladık asıl meselem olan konuya girmeden biraz gerildim. Sılanın beni yanlış anlamasından da çekiniyorum biraz o yüzden bir saattir konuya girizgah yapamadım. Durumu fark eden Aylin konuya doğrudan girdi.

Sıla biz seninle bugün şu senin kader olayını da konuşmak istiyoruz ,eğer yanlış anlamazsan !

Tabi, arkadaşlar her konuyu rahatça konuşabilmeli.

Ben senin söylediklerin üzerine düşündüm ve biraz da araştırma yaptım. Şimdi sırasıyla kafandaki soru işaretlerini cevaplandıracağım.

Merakla seni dinliyorum Zeynep.

Şimdi kader yoktur diyorsun ama imanın altı şartı vardır bunların altıncısı kaza ve kadere imandır. Bir tanesi bile inkar edersek imandan çıkarız. Ben sana bir kaç tane delil söyleyeyim. ^Allah her canlının durduğu yeri ve sonunda bırakılacağı mekanı bilir^ (Hud/6)

Ben sana Allah bilemez demedim ki tabi ki Allah her şeyi bilir ama yaptıklarımı kendim istediğim için yapıyorum bu konuda Allah’ın bir rolü yok diyorum.

Sırayla geliyorum Sıla ona da cevap vereceğim. ^Allah her şeyin yaratıcısıdır.^ (Zümer 62)

^Kaderin hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmayan mümin değildir.^(Tirmizi)

Bu hadisi şerifi söyleyince Sılanın ifadesi sanki biraz değişti. Bir hadisi şerif daha söylüyorum ^Ahir zamanda kaderi inkar edecekler çıkacaktır.^ (Tirmizi)

Şimdi Sıla o kadar fazla ayet hadis var ki hepsini saymaya kalksam baya uzun sürer. Sen diyorsun ki ben istediğimi yaparım Allah bana karışmaz bende sana diyorum ki Peygamber Efendimiz buyurdular ^Ümmetim yetmiş üç fırkaya bölünecek onlardan sadece biri fırka_ı naciye kurtulacak.

Şimdi senin inandığın doğru olduğunu öne sürdüğün bu inanç kaderiyye fırkasına ait.

Kaderiyyemi ilk defa duydum Zeynep. Emin misin?

Evet eminim kaderiyye. Kimdir bu kaderiyyler peki?

Aylin ve Sıla aynı anda kim ? dediler

Bunlar Allah bizi yarattı bundan ötesine karışmaz her şeyi biz nasıl istersek öyle yaparız diyen bir grup. Kader yoktur inancını ilk ortaya atan kişi de Mabed El Cüheni’dir. Bu şahıs 641 yılında doğmuş, basrada yaşayıp orda hristiyan iken müslüman olan sonra tekrar hristiyanlığa dönen sevsen adlı kisi ile arkadaşlık yaparken bu fikirlere sahip olduğu rivayet edilir. Yaşadığı dönemde tanınan bir şahıstı. Hatta kızlar buna çok şaşırdım İmamı Azam Ebu Hanefi Hazretleri için kırk yıl yatsının abdestiyle sabah namazını kıldı deniliyor ya Tabakatül Mutezile kitabında aynısı Mabed El Cüheni için de söyleniyor.

Nasıl yani odamı kırk yıl yatsının abdestiyle sabah namazı kılmış?

Aynen Sılacım

E bak mübarek adammış.

Pek sayılmaz çünkü amelden önce sağlam itikad gelir. Yatsıyı kılıp yatsaymış da kaderi inkar etmeseymiş. Bak Sahabe-i Kiram ne diyor mübarek adam için.

Mabed El Cühen’in söylediklerini duyan iki adam Medine’ye geldiler ve Abdullah İbni Ömer’i gördüler. Mabed El Cüheniy’i kast ederek bizim oralarda bir adam var kader yoktur diyor. Abbdullah İbni Ömer onlara kader meselesini açıkladıktan sonra döndüğünüzde o adamı görürseniz ona söyleyin Abdullah İbni Ömer bu dünyada da ahirette de ondan beridir.

Sahabenin beri olduğundan Allah’ta beridir.

Yaa Zeynep Mabede bak sen kattı karıştırdı ortalığı bu gün hala fikirleri devam ediyor bide.

Malesef Aylin’cim.

E Zeynep sonra ne odu peki çok heyecanlı ilerliyor.

Dur anlatıyorum. Arada Sılanın mimiklerini ve tepkilerini takip ediyorum umarım az da olsa başarılı olurum.

Sonra bu mesele bazı insanlar tarafından kabul görmüş tabi Mabed El Cüheni’nin fikirleri kiminin mantığına yatmış.

Yani şimdi kaderiyye fırkasını Mabed El Cüheni kurdu bende kaderi inkar etmekle bu zümreye mi dahil oldum.

Aslında Mabed El Cüheni fikir babası diyebiliriz. Fikir olarak insanlara yayan Mabed El Cüheni fakat vefat edince bu inancı devam ettiren ve sistemli şekilde yürüten Geylan Bin Müslim El_ Kıpti Ed – Dımaşki ‘ dir.

Zeynep o nasıl isim öyle ya yalnız tarihte neler saklı okumamız gereken ne çok kitap var.

Öyle Aylin ömrümüz yettiğince okuyacağız bizde.

Zeynep Ed-Dımaşkiden sonra ne oldu peki inanç bu zamana kadar geldiğine göre başarılı olunmuş.

Sılacım Dımaşkıde vefat edince bu kaderiyyeler ekol olamadan dağıldılar. Ama onların bazı görüşlerini muteziler biraz degiştirerek savundular. Bu yüzden kaderiyyeler için mutezilenin bir kolu da deniliyor.

E mutezile kimdi ya sanki anımsıyor gibiyim?

Ya Aylin gecen sene işledik ya kızım.

Geçen sene işlediğimiz için işte anımsıyorum dedim ya onlar kimdi ?

O konu baya bir uzun onu başka ele alırız canım. Şimdi ehli sünnet ne diyor ondan bahsedelim Sıla okuldayken bize bir örnek vermişti bu kitabı ben istedim ben kaldırdım Allah’ın bir etkisi yok diye

Ehli sünnet itikadına göre kulların fiillerini yaratan Allah’tır. Ama biz talep ettiğimiz için yaratıyor. Sen kitabı kaldırmayı diledin Allah’ta senin için kaldırma gücünü yarattı. Allah dilemeseydi kaldıramazdın. Mevla Teala Hazretleri kullarını sevap ve günahı kendi elleriyle kazanmaları için serbest bırakmıştır. Bir adam kalkıp yüreyerek camiye gider digeri aynı yürüme kuvvetiyle meyhaneye, ikisi de yürümeyi murat etti Allah da yarattı, biri farz ibadetini yerine getirmek için kullanırken diğeri Allah’ın haram kıldığı içkiyi içmek kullandı. Hayrı da şerri de yaratan Allah’tır.

Bide bizim irademiz dışında gelişen olaylar var doğa olayları, trafik kazaları, iş kazaları bunlar tamamen Allah’ın dilemesiyle olup kulların tesirinin olmadığı olaylardır.

Bunlar niye oluyor derseniz de ölüm sebebleri, fani dünyanın imtihanları diyebiliriz .

Hülasa, kader Allah’ın ezeli ilminde her şeyi bilmesi ,kaza ise vakti saati gelince de olayların meydana gelmesine denir. Kader ezelde yazılı o zaman ben Allah’ın benim için yazdıklarını mı yaşıyorum denirse de, Allah bizim neyi nasıl yaşayacağımızı bildiği için levhi mahfuza yazdırdı.

Son olarak Yunus Süresi 44. Ayeti söylemek istiyorum ^Şüphesiz Allah hiç şeyle kullarına zulmetmez ( O kullarına haksızlık etmekten ve zarar vermekten münezzehtir) Ancak insanlar (günahlara dalmak fıtrata ve şeriata aykırı davranmak ve kötülüklere sapmak suretiyle) kendi kendilerine zulmetmekle (bela ve cezaları hak etmek) dirler.

Genel hatlarıyla böyle kızlar kader meselesi

Zeynep ne güzel anlattın canım arkadaşım duygulandım hep dinlerken

Aylin utandırma

Zeynep ya bende duygulandım dinimiz için inandığın meseleler için ne güzel çalışmışsın. Müslüman insan neyi neden savunduğunu bilmeli. Can kulağıyla dinledim hepsini ve evet etkilendim kafam karıştı biraz araştırayım bu meseleleri.

Ohh çok sevindim Sıla ya diyerek sarıldım boynuna.

Sevgi pıtırcığı olmuşken annem rengarenk bir meyve tabağıyla geldi. o kadar çok konuştuk ki dilimiz damağımız kurudu.

Meyvelerimizi yedikten sonra kızlarda kalktılar. Bende masayı toplayıp konuşmanın nasıl geçtiğini anneme anlattım sonrada odama çıktım.

Odama çıktığımda uzandım kendimi hafiflemiş ve çok mutlu hissediyordum. Güzel bir uykuyu hak ettim derken gözlerim kapandı zaten….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s